---
title: "De Grønne Ambassadører – lokale ildsjæle"
description: "De Grønne Ambassadører er en gruppe engagerede beboere med hjerte for miljø, natur og en fælles bekymring for jordens fremtid."
date: "2026-03-19"
created: "2026-02-19"
---

# De Grønne Ambassadører – lokale ildsjæle

[Hjem](https://salus-bolig.dk/)

                    [Om os](https://salus-bolig.dk/om-os)

                    [Nyheder](https://salus-bolig.dk/om-os/nyheder)

                [De Grønne Ambassadører – lokale ildsjæle](https://salus-bolig.dk/om-os/nyheder/de-groenne-ambassadoerer-lokale-ildsjaele)

De Grønne Ambassadører er en gruppe engagerede beboere med hjerte for miljø, natur og en fælles bekymring for jordens fremtid. Vi er helt almindelige borgere – naboer – som brænder for at gøre en forskel i vores nærområde gennem viden, dialog og handling.

Gruppen består i dag af ca. 8 medlemmer i alle aldre, som mødes 4-6 gange om året. Vi er alle bosiddende i afdelinger under Sønderborg Andelsboligforening. Møderne foregår i en uformel og hyggelig atmosfære over en kop kaffe og lidt sødt. Her deler vi viden og idéer, drøfter aktuelle emner og beslutter, hvilke projekter eller aktiviteter vi gerne vil arbejde videre med – det kan være foredrag, virksomhedsbesøg, undervisning eller konkrete grønne initiativer ude i boligafdelingerne.

**Eksempel: Virksomhedsbesøg hos Sønderborg Forsyning**

I september 2025 inviterede vi andre beboere i SAB med på et virksomhedsbesøg hos Sønderborg Forsyning (SONFOR). Besøget var både interessant, oplysende og ganske nødvendigt for at få en bedre forståelse af, hvorfor korrekt affaldssortering er så vigtig.

Vi blev præsenteret for, hvordan vores kasserede affald håndteres, genbruges og i videst muligt omfang omdannes til nye ressourcer – for eksempel hvordan plast kan indgå i nye tekstilblandinger. Efter et foredrag på omkring en time fik vi en rundvisning på anlægget, hvor vi blandt andet lærte om nedbrydningstider for affald i naturen:

- Mobiltelefoner: op til 1.000 år
- Cigaretskod: 1–5 år
- Tyggegummi: ca. 5 år
- Mundbind: ca. 450 år

Besøget gav et stærkt indblik i, hvor mange ressourcer og hvor mange penge der investeres i at beskytte miljø og natur – og hvorfor vores daglige valg faktisk betyder noget.

**Fra vild med vilje til affaldsindsamling**

De Grønne Ambassadører arbejder med mange forskellige emner, blandt andet *vild med vilje*, affaldssortering, affaldsindsamling og grønne løsninger generelt. Flere af os er frivilligt engageret i foreningen *Folkebevægelsen mod affald i naturen*, hvor vi – både individuelt og i grupper – samler affald i lokalområdet.

**Vil du være med?**

Vi oplever, at vores fælles engagement gør en forskel – ikke kun for os selv, men for hele lokalsamfundet. Og jo flere vi er, jo større bliver erfaringerne, vidensdelingen og den positive effekt.

I løbet af foråret inviterer vi interesserede beboere til **”Nye medlemmers-dag”,** hvor vi **** byder på kaffe og kage og en god, uformel snak om, hvad det vil sige at være Grøn Ambassadør. Der er altid plads til flere engagerede – og du behøver ikke være ekspert, bare have lyst og interesse.

Hold øje med Salus Nyt og Facebook for nyt fra de Grønne Ambassadører.

Vi håber at høre fra dig!

**Hvorfor Grønne Ambassadører?**

Vi mener, at det er vigtigt, at der findes lokale stemmer, som ikke er myndigheder, men engagerede borgere med lidt ekstra viden og indsigt i miljø- og naturspørgsmål. Ambassadørernes rolle er at skabe opmærksomhed om grønne emner, forklare hvorfor tingene hænger sammen, som de gør – for eksempel affaldssortering – og dele denne viden videre til vores naboer.
